Історія закладу освіти

Підготовка висококваліфікованих працівників для органів внутрішніх справ – довготривалий та різнобічний процес. Вітчизняний та зарубіжний досвід показує необхідність не тільки ретельного відбору кандидатів на подальшу службу в ОВС, а й доцільність більш раннього формування їх мотивації на подальшу службу в ОВС.

Вже більше п’ятнадцяти років існує загальноосвітній навчальний заклад, який своїм народженням зобов’язаний Харківській обласній державній адміністрації та Харківському національному університету внутрішніх справ, — КЗ ХЛПВФП «Правоохоронець». З одного боку, це звичайний загальноосвітній навчальний заклад з поглибленим вивченням правознавства, з іншого — це перший крок на шляху до такої нелегкої та почесної долі захисника правопорядку в державі.

В різні часи заклад мав різні назви та форму існування.

Перших ліцеїстів Юридичний ліцей при Національному університеті внутрішніх справ прийняв у вересні 1995 року, юридичне оформлення його існування відбулося 6 березня 1996 року, спільним наказом Міністерства внутрішніх справ та Міністерства освіти № 154/76.

Ліцей було створено з метою проведення професійної орієнтації, здійснення довузівської підготовки найбільш обдарованої і талановитої молоді, а також надання допомоги в утриманні та вихованні дітей із сімей працівників органів внутрішніх справ, які загинули або зазнали каліцтва при виконанні службових обов’язків.

Юридичний ліцей був створений як підрозділ Національного університету внутрішніх справ. Такий загальноосвітній навчальний заклад в складі вищого навчального закладу було створено вперше в системі професійної освіти МВС.

Засновники юридичного ліцею - Національний університет внутрішніх справ та Харківська обласна державна адміністрація.

Створення та розвиток цього підрозділу Національного університету внутрішніх справ стало можливим завдяки ініціативі Президента Національного університету внутрішніх справ - народного депутата України, академіка Академії правових наук, академіка Інженерної Академії Наук України, доктора юридичних наук, генерал-полковника міліції Бандурки Олександра Марковича.

Велику увагу становленню цього закладу в різний час приділили:

начальник управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації Сидоренко Олександр Леонідович;

заступник голови Харківської обласної державної адміністрації доктор соціологічних наук, професор Белова Людмила Олександрівна;

куратор ліцею - Перший проректор Національного університету внутрішніх справ, професор, доктор юридичних наук, генерал - майор міліції Венедиктов Валентин Семенович;

куратор ліцею - проректор Національного університету внутрішніх справ, кандидат социологичних наук полковник міліції Московець Валерій Іванович;

начальник ліцею кандидат педагогічних наук полковник міліції Клочко Анатолій Миколайович.

Становлення навчального закладу відбувалось силами його колективу. С першого дня разом із начальником ліцею створення цього унікального навчального закладу відбувалось завдяки плідній роботі:

заступника начальника (1996-2004 роки) підполковника міліції Совгіра Ігора Миколайовича;

заступника начальника (1995-2001 роки) підполковника міліції Онищенка Миколи Васильовича;

викладача-методиста (1995-2004), заступника начальника (2004-2005) підполковника міліції Бутенко Юлії Валентинівни та командирів взводів.

В перший рік ліцеїсти вивчали загальноосвітні предмети в НВК «Освіта» (на той час директор – Бессонова Ніна Дмитрієвна), з 1996 року почалось формування колективу педагогів ліцею.

Пріоритетний напрямок учбової діяльності ліцею: "Професійна спрямованість на базі загальноосвітньої підготовки майбутніх співробітників міліції України."

Метою створення навчального закладу було поліпшення довузівської підготовки найбільш обдарованої та талановитої молоді, а також надання допомоги в утриманні та вихованні дітей із сімей працівників органів внутрішніх справ, які загинули або зазнали каліцтва при виконанні службових обов’язків.

Серед основних завдань ліцею необхідно виділити такі, що безпосередньо пов’язані з профільним навчанням та вихованням:

- надання вихованцям основ професійних знань, необхідних для подальшого вдосконалення у вищих навчальних закладах системи МВС України;

- формування у вихованців моральних та вольових якостей, дисциплінованості, високої свідомості, громадської відповідальності та серйозного ставлення до службових обов’язків, прищеплення любові до майбутньої професії;

- підготовка вихованців фізично здоровими і витривалими, здібними стійко долати труднощі служби в підрозділах органів внутрішніх справ;

- надання допомоги сім’ям загиблих співробітників МВС України та сім’ям співробітників, яким заподіяно каліцтва під час виконання службових обов’язків;

- надання допомоги у вихованні дітей сім’ям співробітників МВС України, які більшу частину свого часу віддають несінню служби;

- виховання найбільш підготовлених майбутніх курсантів учбових закладів МВС України, які з перших днів навчання зможуть виконувати обов’язки молодших командирів.

За час свого існування, з 1996 по 2005 рік, ліцей надав освіту понад 500 юнакам, із них понад 200 – діти пільгової категорії (із сімей загиблих або таких, які отримали каліцтво при виконанні службових обов’язків працівників ОВС, дітей пенсіонерів та діючих працівників ОВС, сиріти тощо).

За відмінні успіхи в навчанні двадцять шість випускників ліцею нагороджено золотими та срібними медалями, більше ста двадцяти разів ліцеїсти ставали переможцями і призерами ІІ-ІV етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів, в конкурсі – захисті науково-дослідницьких робіт в МАН України, різноманітних правових турнірах, інтелектуальних змаганнях, колоквіумах тощо.

Понад 80% випускників ліцею зв’язали свою долю із правоохоронними органами, починаючи з 2002 року лави практичних працівників органів правопорядку поповнюють випускники ліцею, які вже закінчили вищі навчальні заклади системи МВС України або інших правоохоронних органів, отримали спеціальні звання та приступили до виконання своїх службових обов’язків.

Рік випуску

Кількість випускників

Національний Університет внутрішніх справ

Інші вузи системи МВС

Національна юридична академія

ім. Я. Мудрого та інші юридичні вузи

Цивільні вузи

1998

72

66

2

3

1

1999

70

60

4

3

3

2000

89

62

14

10

3

2001

62

50

0

6

6

2002

65

51

4

6

3

2003

68

57

0

5

6

2004

71

40

4

12

10

Всього

497

386

28

49

32

%

100

77,8

5,6

9,9

6,4

У зв’язку із змінами в бюджетному законодавстві України виникло питання зміни статусу ліцею як підрозділу НУВС.

З метою збереження одного із провідних профільних загальноосвітніх навчальних закладів міста Харкова, розповсюдження досвіду системи довузівської підготовки ХНУВС на молодь Харківської області та продовження і збільшення фінансування навчально-виховного процесу коштами Харківської облдержадміністрації вихованців юридичного ліцею зараховано до новоствореної спеціалізованої школи-інтернату “Правознавець” комунальної власності.

Директором школи-інтернату стала Аліса Григорівна Дербеньова.

Заступник директора: Воронова Вікторія Вікторівна

Взаємовідносини загальноосвітнього навчального закладу з ХНУВС регламентує підписаний 28 березня 2005 року Договір про сумісну діяльність між ним, ХНУВС та Харківською облдержадміністрацією. Відповідно Договору сторони сумісно забезпечують організацію та проведення поглибленої допрофесійної підготовки (за напрямами підготовки в ХНУВС), набуття вихованцями первинних спеціальних знань та навичок, необхідних для подальшого їх вступу і навчання у вищих навчальних закладах системи МВС України та подальшої служби в ОВС; крім того, Харківська обласна державна адміністрація забезпечує фінансування навчально-виховного процесу, харчування та цілодобове проживання вихованців у гуртожитку.

З метою подальшого розвитку системи довузівської підготовки та для забезпечення зобов’язань ХНУВС відповідно до вищезазначеного Договору в навчально-методичному центрі ХНУВС створено відділення допрофесійної профільної освіти.

Начальником відділення допрофесійної профільної освіти навчально-методичному центрі ХНУВС стала підполковник міліції Бутенко Юлія Валентинівна.

Враховуючи численні звернення випускників, батьків вихованців, з метою збереження традицій, підкреслюючи профільність підготовки кадрів для органів внутрішніх справ, в грудні 2007 року Розпорядженням Харківської обласної ради № 114 було затверджена нова назва закладу: Харківська спеціалізована школа-інтернат «Ліцей міліції» Харківської обласної ради, у 2016 році відбулось перейменування закладу на Комунальний заклад “Харківська спеціалізована школа-інтернат «Ліцей“Правоохоронець”»” Харківської обласної ради. (скорочена назва – КЗ ХСШІ «Ліцей Правоохоронець»).

На даний час КЗ ХЛПВФП «Правоохоронець» - юридична особа (свідоцтво про реєстрацію А 01 № 085782).

Чинний Статут закладу зареєстровано виконкомом Харківської міської ради, погоджений з учасниками управління. Ідентифікаційний код юридичної особи 33410421.

Учасниками управління закладу (згідно із статутними документами) є Харківська облдержадміністрація, ХНУВС та ГУМВС України в Харківській області.

В статусі юридичної особи заклад існує шість років.

За цей час його закінчили надав понад 500 юнаків, із них понад 150 – діти пільгової категорії, більшість — мешканці населених пунктів Харківської області, подовжено традиції щодо перемог у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з базових предметів, в конкурсі – захисті науково-дослідницьких робіт в МАН України, різноманітних правових турнірах, інтелектуальних змаганнях тощо.

За відмінні успіхи в навчанні сорок два випускника ліцею нагороджено золотими та срібними медалями.

Кiлькiсть переглядiв: 1976